Polowanie na prezent

Polowanie na prezent

Dlaczego by się nie zabawić ze sposobem, w jaki dajesz prezent?

Od 12 lat osobiście wręczamy prezenty dla własnych dzieci. Od jakiegoś czasu zaczęliśmy robić to inaczej niż zwykle. Wręczenie prezentu zaczęło nam się wydawać zbyt szablonowe, zbyt utarte. Czegoś brakuje… – pomyśleliśmy. Jakiegoś dodatkowego elementu ekscytacji...
Znaleźliśmy, przynajmniej na jakiś czas, idealne rozwiązanie. POLOWANIE NA PREZENT czyli zabawa w szukanie prezentu. Pomysł tak na się spodobał, że zaczęliśmy to robić nie tylko dla naszych dzieci. Kto z nas za dzieciaka nie lubił zabawy w szukanie? Lub bardziej skomplikowana forma podchody. To było coś ! Uwielbialiśmy te zabawy.
I tak oto zabawa w podchody wróciła do naszego domu w nowej odsłonie, jako POLOWANIE NA PREZENT.zabawa_w_detektywaZabawa w POLOWANIE NA PREZENT .

Każde dziecko z ogromną niecierpliwością czeka na swój urodzinowy prezent. Połączenie urodzin z zabawą w szukanie prezentu jest bardzo ekscytujące. Forma zabawy jest idealna dla dzieci, które uwielbiają zagadki, łamigłówki i zabawy logiczne połączone z dawką ekscytacji.
Zamiast tradycyjnego wręczenia prezentu, tworzymy sieć powiązanych ze sobą zagadek/baz, które doprowadzają nas do prezentu. Nasz dom lub mieszkanie może stanowić pole do zabawy.
Celem zabawy jak już wspomniano jest znalezienie prezentu.
Zabawa polega na szukaniu wskazówek, które naprowadzają na miejsce jego ukrycia. Zatem szukamy wskazówek, gdzie jedna wskazówka prowadzi do innej wskazówki. Wskazówka wymaga wykonania pewnych zadań. Ostateczna wskazówka, ujawnia prawdziwą lokalizację ukrytego prezentu.
Zabawę z dzieckiem możemy zacząć od samego rana lub w wieczór poprzedzający dzień urodzin. Start zaczyna się tam, gdzie dziecko zaczyna swój dzień np. łóżko, łazienka lub śniadanie. I z tego miejsca startowego prowadzić będą dalsze wskazówki/strzałki. Dołączony PLAN POLOWANIA informuje o zasadach zabawy. Jeżeli dziecko nie będzie potrafiło zlokalizować kolejnej wskazówki, zawsze możemy pomóc mu przez podpowiadanie - zimno / ciepło. Zadań nie powinno być więcej niż 10.
Z naszego doświadczenia 6-8 jest OK (ta ilość zostawia niedosyt i dzięki temu dzieci chętnie podejmą kolejną zabawę np. na Dzień Dziecka :) Zadania nie powinny być za trudne, aby nie zniechęcić dziecka do dalszego szukania. Warto uwzględnić także zagadki matematyczne. Wyniki zadań mogą dostarczyć wskazówek – np. ile kroków mamy do kolejnej wskazówki. Starszym nastolatkom można zaproponować grę w plenerze. Ale uwaga – o ile własne mieszkanie znamy „na wylot”, to okoliczny plener wymaga od nas dużo większego zaangażowania (organizacja + nadzór).
 

detektyw-komiks

We wpisie pod tytułem Jak zaplanować polowanie na prezent? znajdziesz zwarty opis jak wykonać zabawę samodzielnie. Możemy także skorzystać z gotowca. Gotową zabawę w POLOWANIE NA PREZENT kupicie na allegro. Jeśli macie czas to polecamy wersje pod zamówienie. Wystarczy poczekać kilka dni i mamy spersonalizowaną zabawę, nawet co do Imienia Jubilata. No i okazja nie musi być urodzinowa, wówczas możemy zatytułować zabawę dowolnie np. ŚLADAMI ZA SŁOWAMI – bo z okazji np. zapisania się do biblioteki chcemy sprezentować ciekawą książkę.
Poniżej przeczytasz, co zawiera gotowa zabawa dla dzieci, którą możesz mieć od ręki.

Polowanie na prezent - kreatywny sposób na przekazanie prezentu.

Nadaje się na każdą okazje, nie tylko na urodzinowy prezent dla dziecka, także na prezenty rocznicowe, prezenty walentynkowe, prezenty świąteczne! Gdy podarujesz prezent w wyjątkowy sposób, czyni prezent jeszcze bardziej wyjątkowym. Nie ma znaczenia, jaki jest prezent.
Prezentacja prezentu jest ważna. A gdy papier, torebka i karton są już dla Was sztampowe, to polubicie kreatywną formę wręczania. Dzięki tej formie radość z prezentu jest wzmocniona o doświadczenie, w którym je otrzymaliśmy. 
Istnieją dwa sposoby zabawy: 1. wskazówki prowadzą do prezentu lub 2. wskazówki prowadzą najpierw do Skrytki na szyfr, w której zapisano miejsce schowania prezentu. Aby otworzyć szyfr należy wykonać dodatkowe zadania, które odkrywają cyfry szyfru.

Zabawa składa się z 3 etapów:

1 etap – przeczytanie listu, który rozpoczyna POLOWANIE
2 etap – szukanie wskazówek i rozwiązywanie zadań
3 etap – odnalezienie prezentu z listem gratulacyjnym

Poniżej w skrócie opisaliśmy czego możesz się spodziewać po zakupie zabawy dla dziecka.

Zawartość zestawu POLOWANIE NA PREZENT:
Instrukcja dla Organizatora (czyli dla Ciebie)
Koperta ze wskazówkami dla uczestnika zabawy, które zgodnie z instrukcją ukrywamy w domu.  
Koperta z listem do dziecka, która zawiera pierwszą wskazówkę.
Przygotowanie do zabawy zajmuje mniej niż 10 minut. Nie musisz nic drukować!
Zabawa jest przeznaczona dla dzieci w wieku 7-15 lat. 

Wersje zabawy dla dzieci  i czym różnią się od siebie.

Do wyboru mamy 3 rodzaje zabawy z podziałem na wiek dziecka:
7-9 lat
ZAGADKOWY PREZENT – zestaw prostych zadań, do których dziecko otrzymuje wskazówki. Zabawa przeznaczona dla dzieci, które nie potrafią jeszcze płynnie czytać. Jeśli dziecko nie umie czytać, przeczytaj mu zadanie. Na pewno poradzi sobie z odpowiedzią i dalszym szukaniem.
10-12 lat
MISJA TEGES – zestaw zadań, z niewielką ilością wskazówek,
13-15 lat
ŚCIŚLE TAJNE – zestaw zadań z przewagą doświadczalnych. 

Każdy przedział wiekowy zawiera do wyboru 3 wersje różniące się od siebie całkowicie:

MINI – 6 zagadek 
MAXIY– 9 zagadek
GIGA – 11 zagadek oraz skrytka na szyfr i specjalny długopis .

Śmiało możemy przeprowadzić wersje MINI a niedługo potem MIDI, potem GIGA ze względu na zasadnicze różnice.

Zadania są różnorakie i dopasowane do wieku dziecka. Zabawa dla 7-9 latków zawiera dodatkowe podpowiedzi, aby dziecko mogło zweryfikować czy odpowiedź jest na pewno dobra.  

Którą wersje wybrać?

Nie musimy się głowić nad tym, która wersję wybrać. Skupmy się wyłącznie na przedziale wiekowym.
Nie skupiajmy się nad pytaniem: czy dany zestaw przez nas wybrany będzie odpowiedni?
Wystarczy, że wybierzemy zabawę odpowiednio do grupy wiekowej. Możemy śmiało zacząć od wersji MINI nawet dla bardzo bystrego dziecka. Bo najważniejsze w tej zabawie jest proces szukania i na tym zabawa się skupia.
Wersja to drugorzędna sprawa. A nawet trzeciorzędna, biorąc pod uwagę, że celem jest prezent. Poza tym zaczynając od MINI możemy skorzystać przy innej okazji z kolejnej zabawy MIDI, bo w tej samej grupie wiekowej są różne miejsca kryjówek. I tak dla przykładu, w grupie wiekowej 7-10 poziom MINI ma inne kryjówki niż poziom MIDI i GIGA.
Do przeprowadzenia zabawy należy we własnym zakresie zorganizować przedmiot polowania / prezent. Zabawką, którą polecamy dokupić jako przedmiot polowania jest FLYPE ,  którego prawdopodobnie i Ty i dziecko nigdy wcześniej nie widziałeś. Zabawka jest przeznaczona do zabawy dla dzieci od 10 lat do 100 lat !  Zabawa Polowanie na prezent to zabawa spersonalizowana dla jednego dziecka, ale można włączyć w zabawę inne dzieci, jako pomocników.
Wg naszych doświadczeń jest 1 ważna zasada przy chowaniu wskazówek: dla jednego poszukiwacza ukrywamy wskazówki względnie łatwo do znalezienia, ale jeśli dziecko ma pomocników (rodzeństwo, kuzynostwo, koleżanki itd) przypilnujmy, aby ukryte wskazówki nie były zbyt proste do znalezienia. Zbyt łatwe do znalezienia wskazówki obniżają radość z polowania.
Jeśli miałeś już okazje zabawy w polowanie na prezent podziel się z nami swoimi wrażeniami z zabawy.

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod: