RUCH TO ZDROWIE

RUCH TO ZDROWIE

Pomimo wielu korzyści płynących z aktywności na świeżym powietrzu, dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż kiedykolwiek wcześniej, a niektóre badania sugerują, że 75% dzieci spędza mniej niż godzinę poza domem. Dzisiejsze dzieci nie mają wystarczająco czasu na wyjście na zewnątrz. Ale przy tak wielu dostępnych urządzeniach - telewizor, tablety, przenośne konsole do gier, - to nic dziwnego. Brak aktywnego czasu na świeżym powietrzu może potencjalnie przyczynić się do problemów zdrowotnych, w tym otyłości u dzieci, lęku, depresji i ADHD w krótkim okresie.

Według raportu CDC 16,9% dzieci w Polsce jest uważanych za otyłe, a 11,8% jest otyłych lub z nadwagą. Co gorsza, otyłość dziecięca wzrosła ponad dwukrotnie u dzieci i czterokrotnie zwiększyła się u nastolatków w ciągu ostatnich 10 lat! zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna, może zmniejszyć ryzyko otyłości.

Pamiętam nawet taki okres, gdy dzieciaki przynosiły zwolnienia lekarskie z zajęć Wf, a większość tych zwolnień była naciągana. Na szczęście ten czas już minął, tak przynajmniej wynika z moich obserwacji w szkołach podstawowych.

Rodzicom wydaje się ze co raz trudniej znaleźć zabawkę, która zainteresuje dziecko na tak czas. Błąd. Takich zabawek jest cała masa. Rower, piłka – to klasyk długoterminowej aktywności. Czasem wystarczy zainicjować zabawę, a czasem być jej uczestnikiem. Ale to i nawet lepiej, gdy rodzic będzie się gonił lub szukał z dzieckiem na ogrodzie. Poza ruchem, który jest dobroczynny dla każdego, zacieśnia więzi z dzieckiem.

Zadajmy sobie kluczowe pytanie: Dlaczego dzieci spędzają tak dużo czasu w domu? Niektóre powody mogą obejmować obawy rodziców dotyczące bezpieczeństwa , brak zainteresowania wśród dzieci, ograniczenia szkolne, interesujące gadżety w domu. Już dzieci w wieku zaledwie trzech lat bawią się telefonami rodziców. To pokolenie może mieć niewielką motywację do zabawy poza domem - zwłaszcza jeśli ich przyjaciele spędzają większość czasu przyklejone do ekranu. Dlatego ważne jest ograniczenie czasu na ekranie dla dzieci; lekarze zalecają, aby dzieci w wieku od 2 do 5 lat nie były narażone na działanie ekranów dłużej niż przez godzinę dziennie. Starsze dzieci mogą nie powinny poświęcać więcej niż 3 godziny.

Proste rozwiązanie to zrównanie czasu na ekranie z czasem na zewnątrz. Na przykład za każdą minutę spędzoną przez dziecko na zewnątrz mogą uzyskać 1 minuty czasu ekranu. Proporcje można dowolnie stosować. Ale najlepiej dążyć do stanu 1 do 1.

W dzisiejszym pośpiesznym świecie, rodzina często wskakuje do samochodu, by dotrzeć do celu oddalonego o 3 przecznice. Szkoda ! Daj przykład dla swoich dzieci i chodź z nimi podczas podróży do lokalnych miejsc, takich jak poczta, restauracja lub krewnego w pobliżu. Korzystaj z okazji do chodzenia, gdy tylko jest to możliwe.

Bez względu na to, jak zachęcisz dziecko do wyjścia z domu, to będzie dobry ruch.

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod: